Ekoresort ostrov Tailana

Indonésie - Sumatra

Budujeme eko resort v tropickém ráji na soukromém ostrově Tailana v Indonésii u Sumatry.

Ostrov Tailana se nachází v souostroví Pulau Banyak v provincii Aceh, které je vzdálenou oblastí západního pobřeží ostrova Sumatra v Indonésii. Jedná se o řídce osídlenou oblast (6 500 obyvatel), která stále oplývá spoustou původního přírodního prostředí a ekosystémů. Celé souostroví je v současné době zařazeno do statusu Taman Wisata Alam (chráněná oblast). Podporuji tuto iniciativu, protože Bangkaru má 60 km2 nedotčeného primárního lesa a Tuangku má primární les v centrální oblasti, ale zbytek ostrovů je druhotný les, farmy, plantáže nebo osady.

Turismus

V souostroví Banyak je několik malých provozovatelů bungalovů, ale v dnešní době již nestačí na nároky hostů vyšší třídy. Většina hostů jsou nyní místní turisté z města Medan, velmi často velké skupiny bohatých Indonésanů čínského původu, sezónní surfaři, baťůžkáři a nadšenci divoké fauny a flory. Jakmile bude například letiště v přístavu Singkil nebo jiné v provozu, bude do celého souostroví přicházet více hostů.

Přeprava

Nejbližší velké letiště je v současné době v Medanu, což je 9 hodin cesty autem od přístavu Singkil, případně můžeme využít letiště v jižní části souostroví na ostrově Nias (Gunung Sitoli), které je vzdáleno přibližně 2,5h motorovým člunem od naší destinace, ale vzhledem k nákladům na dopravu motorovým člunem z letiště je tato možnost určena pro náročnější turisty. V současné době je v procesu prodlužování ranveje na letišti v Singkilu a je plánováno, že v roce 2022/2023 budou spuštěny pravidelné lety z Medanu a Banda Aceh do Singkilu. Následná transportace z letiště v Singkilu bude již velmi pohodlná, jedná se o 20 minut cesty autem do přístavu a následuje přibližně hodinová cesta člunem na náš ostrov. V současné době probíhá také jednání o stavbě mezinárodního letiště na ostrově Tuangku (největší ze souostroví), které bude financováno investory ze Spojených arabských emirátů, nicméně tento plán je v počáteční fázi a zatím není potvrzen. Nicméně pokud tento plán vyjde, posílí to turismus v oblasti a ovlivní veškerou infrastrukturu. V takovém případě náš projekt okamžitě nabývá na další hodnotě.

Další fakta o ostrově

  • 8 ha – One island one resort concept – odlišný od ostatních
  • Existující malý resort o kapacitě min. 20 osob s malou restaurací, potápěčským centrem atd.
  • Dlouholetá historie jakožto prvního resortu v souostroví – známé lokální místo
  • V porovnání s ostatními ostrovy se zde vyskytuje výrazně menší množství komárů
  • 500-800 kokosových palem